موقع هنا, يوم الثلاثاء 21/01/2020, اتصل بنا

ח"כ עמאר: אני חושש שההקצנה בקרב הסונים במזרח התיכון תחדור גם אל ערביי ישראל

تاريخ النشر 2014-07-02 09:19:36,
عدد المشاهدات 1104


 

חבר הכנסת חמד עמאר מישראל ביתנו, משוכנע כי הגישה של נתניהו ויו"ר המפלגה שלו, שר החוץ אביגדור (איווט) ליברמן, כלפי הפלג הצפוני, היא עניינית ומחויבת המציאות, ואינה קשורה לעמדותיהם כראשי מפלגות ימין. "ההנהגה הערבית טועה וגורמת נזק לציבור שלה בכך שהיא לא גינתה את החטיפה. זוהי הנהגה חלשה ונגררת", הוא אומר.

אתה מתכוון גם לח"כים הערבים?

עמאר: בוודאי. הרוצחים הם פושעים נבזיים וצריך להביא אותם כמה שיותר מהר לדין. זה לא נתון לספק בכלל שהייתה כאן פעולת טרור. לכן, התנהלות הנהגת המגזר הערבי היא מוטעית ופוגעת בערביי ישראל. הרי ערביי ישראל לא היו מוכנים להחליף את מדינת ישראל במשהו אחר. תראו מה קורה בשאר המדינות במזרח התיכון. אז אם ההנהגה באמת רוצה בטובת הציבור הערבי היא צריכה לקבל החלטה אסטרטגית לפיה היא הולכת עם מדינת ישראל. אבל זוהי הנהגה חלשה ומובלת.

איך אתה מסביר את היחס המנוכר של ההנהגה הערבית לחטיפה?

עמאר: זו הנהגה חלשה. הם לא גינו את החטיפה כי הם מפחדים שקבוצות בתוך האוכלוסייה שתומכות בחטיפה ובטרור ייצאו נגדם. הם לא מבינים את המובן מאליו, שהחטיפה והרצח האלה הם פעולות טרור שלא משרתות אותם. הרי זה טרור לחטוף ולרצוח ילד שחוזר מבית הספר. אם ההנהגה הערבית הייתה חזקה היא הייתה מתייצבת ואומרת: "זוהי חציית קו אדום. אנחנו, כהנהגה של המגזר הערבי, מגנים את חמאס ואת הרצח". אבל, צר לי להגיד, הם חלשים.

והח"כים הערבים נותנים לכך יד?

עמאר: אם הכוונה לחנין זועבי, אז אני רוצה לומר שההתבטאויות שלה לא שוות התייחסות. אנחנו נותנים לה משקל יתר וזה מה שהיא רוצה. צריכים להחזיר אותה לפרופורציה הנכונה.

חברי הכנסת  הערבים הם חלק חשוב בהנהגה הארצית הפוליטית של ערביי ישראל. מאכזב אותי שחלק מהם מלבים את האווירה, זה כמובן כולל את זועבי אבל לא רק היא. שמעתי את ח"כ עפו אגבאריה בערוץ הכנסת אומר שחמאס הוא לא ארגון טרור. אני באמת לא מבין אותו. אם חמאס הוא לא ארגון טרור אז מה הוא? ארגון הומניטרי? ארגון שדוגל במחיקת מדינת ישראל, בלזרוק את כל היהודים מארצם ולהקים במקומה מדינת איסלאם, איזה ארגון זה?

חברי הכנסת הערבים שנמצאים בבית המחוקקים של מדינת ישראל צריכים להיות גשר בין הציבור הערבי למדינה, אבל הם לא ממלאים את התפקיד הזה. ההפך. הם נהנים מחופש ביטוי ומיתרונות הדמוקרטיה, אבל פוגעים בעצמם ובציבור שלהם.

כדרוזי שגדל וחי עד היום בשפרעם לצד נוצרים ומוסלמים, אתה לא מרגיש אמפתיה למאבקי הציבור הערבי והח"כים שלו לשוויון זכויות? אולי זו רק הדרך שלהם להביע מחאה כלפי המדינה.

עמאר: אני, לעומת חברי הכנסת האלה, מייצג עדה שהיא חלק ממדינת ישראל. אנו משרתים בצה"ל ביחידות לוחמות. אין לי קונפליקט. זו המדינה שלי. הדרוזים במדינת ישראל החליטו לקשור את גורלם עם המיעוט היהודי עוד לפני הקמת המדינה. כמעט 70 שנה אחרי אנחנו הולכים ביחד. זה הזמן עבור ערביי ישראל, לאור מה שקורה במזרח התיכון, לקבל את ההחלטה הנכונה. עליהם להחליט שהם חלק ממדינת ישראל, ולחיות עם העם היהודי.

אני מרגיש אמפתיה לכך שהם צריכים לקבל את זכויותיהם האזרחיות, אבל בין לקבל זכויות לבין לראות את עצמי כחלק מהם או להזדהות איתם יש הבדל עצום, בטח לאור העובדה שהם לא מוכנים לגנות פשע טרוריסטי.

גם המגזר הדרוזי, שהוא יותר נאמן מכל אזרח ורוצה להיות חלק ממדינת ישראל, ספג ועדיין סופג אפליה בתקציבים וביחס, אבל אסור לקשור בין זה לבין ההתנהגות הבלתי נסבלת של ההנהגה הערבית. ממשלות ישראל פישלו עם המגזר הערבי, אבל זה לא אומר שההנהגה הערבית צריכה לדרבן חטיפות נוספות.

החברה הערבית מקצינה את עמדותיה מול המדינה?

עמאר: ערביי ישראל שמפגינים עם דגלי חמאס וקוראים לעוד חטיפות, זה קו אדום. אסור לעבור על זה לסדר היום. אבל אני טוען שההקצנה היא בקרב ההנהגה שמושפעת מקבוצה קטנה של קיצוניים, ולא בקרב האזרח הפשוט. ההנהגה נגררת אחרי הקבוצה הזאת כי היא חלשה, והיא משפיעה באופן הזה על כלל הציבור. אני מעריך שההפגנות האלה ימשיכו. יש מסיתים במגזר, וההנהגה הערבית שהולכת ומקצינה תורמת לכך.

המדינה צריכה לעשות חושבים וצריכה להיות כאן ענישה. המדינה צריכה לפעול נגד הגורמים הבעייתיים - כל מי שתומך או נמצא בקשר עם ארגוני טרור. זה בלתי נסבל שהם נהנים מכל ההטבות במדינה, כולל הזכות להתארגן, כדי לפעול נגד המדינה. אנחנו, כמדינה, צריכים לעצור את זה כמה שיותר מהר.

אתה לא מייחס משקל יתר להנהגה הערבית, כשאתה טוען שהיא מחוללת תהליכי עומק של הקצנה?

עמאר: אני אגיד משפט מאוד קשה. בעבר, ההנהגה ברחוב הערבי הייתה חכמה יותר. היא ידעה לנווט נכון את הספינה, להיות חלק ממדינת ישראל, ולשלב בין הדאגה לאינטרסים של הציבור הערבי לבין הדמוקרטיה. ההנהגה כיום היא הנהגה שמשחקת בפוליטיקה 24 שעות ביממה. מה שמעניין אותה זה איך לשרוד ולהתחזק בתוך הציבור שלה. היא לא מובילה את הציבור בדרך נכונה. הם חושבים שדרך הפרובוקציה הם ייבחרו.

אני חושש שההקצנה בקרב הסונים במזרח התיכון תחדור גם אל ערביי ישראל. זה מטריד מאוד וזה תפקיד ההנהגה הערבית למנוע זאת.

ויו"ר המפלגה שלך, שמואשם לעתים בגזענות, אינו מלבה את האווירה כשהוא תוקף את הערבים?

עמאר: אני נמצא עם איווט הרבה שנים גם כיועץ שלו. אני איתו מיום שהקים את מפלגת ישראל ביתנו. החלטתי להיות איתו אחרי שראיתי מה הוא עשה בשביל הדרוזים כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, ואני יכול לומר ממקור ראשון, שאף שר מהשמאל לא עשה מה שאיווט עשה למגזר הלא יהודי, כך שאי אפשר לומר שהוא גזען. הוא מתבטא נגד ח"כים ערבים ולא נגד הציבור, ויש הבדל. הוא תוקף אותם על כך שהם משתמשים בחסינות שלהם על מנת לפגוע במדינת ישראל. הוא לא מתבטא נגד ח"כ ערבי בגלל שהוא ערבי. הוא מתבטא נגד המעשים. אם הוא היה גזען, לא הייתי איתו.

 

מקור :
http://www.al-monitor.com/pulse/iw/originals/2014/07/hamad-amar-druze-liberman-israeli-arabs-leadership-kidnapp.html


تعليقك على الموضوع
هام جدا : ادارة الموقع تحتفظ لنفسها الحق لالغاء التعليق او حذف بعض الكلمات منه في حال كانت المشاركة غير اخلاقية ولا تتماشى مع شروط الاستعمال. نرجو منكم الحفاظ على مستوى مشاركة رفيع.

استفتاء هنا

في الانتخابات القادمة 4 مرشحين دروز اي حزب هو الافضل للطائفة الدرزية
  • الليكود
  • كاحول لافان
  • القائمة المشتركة
  • يسرائيل بيتينو
مجموع المصوتين : 72
X أغلق
X أغلق